Dokumentär om vestibulit på SVT

svt

Den 9:e juni visade SVTs Uppdrag granskning inslaget Sex, smärta och svek. Se hela programmet på SVT Play. Grymt bra initativ av SVT och en eloge till de tjejer som ställde upp i programmet. Se trailer för programmet här:

Relaterade taggar: ,

2 kommentarer på “Dokumentär om vestibulit på SVT”

  1. Elin says:

    Sjukt bra dokumentär av Uppdrag Granskning, hoppas verkligen detta kan få upp folks ögon för denna “kvinnosjukdom” som glöms bort. Skrämmande hur många som bara väljer att leva med smärta som en del av livet och inte kan njuta av sex. Hoppfullt att se de tjejerna som hade fått det bättre.

    // Elin

  2. Kristina says:

    Jag fick kämpa i 3 år men gynekologer och barnmorskor som antingen sa att de aldrig hört något liknande mina symtomer (och menade på att jag var lite “udda”) eller att det var svamp. Mm den jävla svampen. Många svampdiagnoser, många tuber med pevaryl, canesten och pevisone har gått åt.

    Sen såg jag i farten på detta program där de nämnde vestibulit, jag googlade namnet. Jag vill bara säga tack. Äntligen någon som förstår mig och har varit med om samma. Detta har varit en stor, tjock, tung sten i min mage i flera år som har försvunnit. Äntligen. Tack.

    Många kramar / Kristina

Skriv en kommentar

FORUM!

Få råd, hitta stödföreningar, sök mottagningar eller bara snacka.

Forumet på vestibulit.com

Vestibulit.com

Sidan är till för dig som lider av vulva vestibulit syndrom. Det är en sjukdom som det är ganska tyst om men tyvärr lider många kvinnor av det och får göra många läkarbesök tills de får diagnosen.

Om vestibulit.com

Symtomen för vulva vestibulit

Rekommenderade mottagningar

Vilka behandlingar har du blivit bättre av?

Visa resultat

Loading ... Loading ...

Omröstning

Vilket menskydd tycker du som har vestibulit fungerar bäst?

Visa resultat

Loading ... Loading ...